Архив рубрики «Числа и выражения»

Збільшення і зменшення десяткових дробів у 10, 100, 1000 і т.д. раз.

Тема. Збільшення і зменшення десяткових дробів у 10, 100, 1000 і т.д. раз.
Мета: навчити учнів виконувати збільшення і зменшення десяткових дробів, а також розв’язувати задачі на використання десяткових дробів;
виховати самостійність, уважність, активність;
розвинути логічне мислення.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Вид уроку: бесіда.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
Заходжу в клас. Вітаюсь з учнями. Перевіряю готовність класу до уроку: чи волога ганчірка, чи є крейда.
Запитую учнів чи всі виконали домашнє завдання, чи не виникло ніяких запитань. Якщо є запитання даю на них відповідь, якщо ні, розпочинаю урок.

ІІ. Актуалізація опорних знань.
– Хто скаже як перемножити десяткові дроби:
– Потрібно перемножити два десяткових дроби, не звертаючи уваги на коми; в добутку відокремити комою справа стільки десяткових знаків, скільки їх мають обидва множники разом.
– Які закони справедливі для множення десяткових дробів.
Переставний закон: a • b = b • a.
Сполучний закон: (a • b) • c = a • (b • c).
Розподільний закон: (a + b) • c = a • c + b • c.
(a – b) • c = a • c – b • c.
– Так, властивості множення на такі дроби, як: 0,5, 0,25, 0,125, 0,2.
0,5 – :2.
0,25 – :4.
0,125 – :8.
0,2 – :5.

IІІ. Пояснення нового матеріалу.
Ви вже знаєте, що приписування нулів до десяткового дробу не впливає на його величину. Наприклад:
і т.д., тоді як кожний нуль, приписаний справа до натурального числа, збільшував його в 10 раз. Легко зрозуміти, що, наприклад, число 260=260•10, тобто коли справа з’явився нуль, то число 6, яке раніше позначало одиниці, тепер стало позначати десятки, а число 2, що раніше позначало десятки, тепер означає сотні. Отже, завдяки нуля попередні розряди замінилися новими, ніби пересунулись на одне місце вліво.
Нехай треба збільшити десятковий дріб 4,8 у 10 раз. Очевидно, що треба пересунути розряди на одне місце вліво. Для цього досить пересунути одну цифру вправо. У цьому легко переконатися на прикладі:
4,352 м = 43,52 дм = 435,2 см = 4352 мм.
І навпаки,
4352 мм = 435,2 см = 43,52 дм = 4,352 м.
Тобто щоб збільшити (зменшити) десятковий дріб у 10, 100, 1000 і т.д. раз, треба перенести кому зліва направо (справа наліво) на один, два, три і т.д. знаки.

IV. Закріплення вивченого матеріалу.
(Показую на картках)
№777.
а) 6,4 • 10 = 64.
б) 73,38 • 10 = 733,8.
г) 0,28 • 100 = 28.
д) 0,238 • 100 = 23,8.
є) 0,32 • 1000 = 320.
ж) 1,345 • 1000 = 1345.
№778.
а) 0,2 • 0,1 = 0,02.
б) 0,2 • 0,01 = 0,002.
в) 0,2 • 0,001 = 0,0002.
№779.
Вирази в метрах:
4,248 км = 4,248 • 1000 = 4248 м.
0,4237 км = 0,4237 • 1000 = 423,7 м.
234 дм = 234 • 0,1 = 23,4 м.
23,4 дм = 23,4 • 0,1 = 2,34 м.
№780.
Вирази в кілограмах:
4,5 т = 4,5 • 1000 = 4500 кг.
4,568 т = 4,568 • 1000 = 4568 кг.
4,5 ц = 4,5 • 100 = 450 кг.
4,568 ц = 4,568 • 100 = 456,8 кг.
457 г = 457 • 0,001 = 0,457 кг.
45679 г = 45679 • 0,001 = 45,679 кг.
№781.
Порівняй величини:

А) 0,79 м і 79 см
79 см = 79 см.
б) 7,9 дм і 79 см;
79 см = 79 см.
в) 7,8 дм і 79 см;
78 см < 79 см.
г) 790 мм і 0,79 м;
0,079 м < 0,79 м. д) 0,79 м і 7,9 дм; 0,79 м = 0,79 м. е) 0,79 м > 0,79 дм.

№785.
У скільки разів число 1,53 більше від числа 0,153?
Оскільки кома знаходиться лівіше на один розряд то 1,53 більше на 10.
№786.
У скільки разів треба збільшити число 1,75, щоб дістати 175?
Щоб з числа 1,75 отримати число 175 кому потрібно перестати вправо на два розряди, тобто, зменшити у 0,01 раз.
№787.
У скільки разів треба збільшити число 0,001, щоб дістати 100?
Щоб отримати 100 з 0,001 кому треба перенести вліво на 5 розрядів, тобто збільшити на 100000.

V. Підсумок уроку.
На сьогоднішньому уроці ми з вами розглянули як збільшувати і зменшувати дроби у 10, 100, 1000 і т.д. разів. На наступному уроці ми з вами розглянемо ще одну тему: десятковий дріб як частка від ділення натуральних чисел.
Підпис студента ____________
Підпис учителя _____________